Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı Tespiti Yapan Firma

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti  

Bir binanın zamanla deforme olan tesisat sisteminden kaynaklı, alt kısımlarında ya da yanlarında su kaçakları görülebilir. Bu kaçaklar genellikle yer döşemelerinin ve duvar döşemelerinin altında kalan kısımlarda gerçekleştiğinden, kaçağa sebep olan sorunu bulmak oldukça zorlu bir süreci beraberinde getirir. Bu tarz kaçaklar herkesi ürkütürken yorucu aşamalar insanın gözünde büyür. Ancak günümüzde teknolojinin getirdiği yenilikler ile hayatımız kolaylaşmaya devam ediyor. Artık teknolojinin gücünü arkasına alan tesisat firmaları, tecrübelerini de işin içine eklediklerinde kırmadan su kaçağı tespiti yapabilmekte. Tabiki bu konuda hem tecrübeli hem de profesyonel bir firma ile çalışmak istediğinizde emin olun firmamızın dışında bir kaç kişi dışında sorun yaşayacaksınız.

Cihazla Kırmadan Su Kaçağı Tespiti için Tercih Noktanız

İşini hakkıyla yapan tesisat firmaları, sahip oldukları cihazları ile binanızın hiçbir yerini kırıp dökmeden kısa sürede su kaçağına sebep olan sorunun yerini saptayabilirler. Sadece birkaç fayans kırarak da sorunu çözüp garantili bir şekilde sağlam olarak size teslim ederler. Teknolojinin gelişme

siyle birlikte su kaçaklarını tespit etmek kolaylaşırken, katlanılmak zorunda olan yüklü maliyetlerden de kurtulmak mümkün hale gelmiştir. Bu sebeple su kaçağının tespit edilmesinde, cihazla kırmadan su kaçağı tespiti hizmeti veren firmalardan destek almak son derece önemlidir.

Su kaçağı ile ilgili olan bu makalemizde; öncelikle su kaçağı nedir, nasıl oluşur,nasıl çözülür,önlem almak için neler yapmalıyız gibi sorulara açıklık getiriyor olacağız.

Bu ve bunun gibi sorularınız için sitemizden makalelerimizi takipte kalabilirsiniz. Binamızda veya evimizde böyle bir sorunla karşılaştığımızda ne yapacağımızı bilemeyebiliriz veya su kaçağlının binada hangi daireden geldiğini bilmek oldukça zordur. Öyle ki bu durumlar komşular arasında huzursuzluğa, gerginliğe ve anlaşmazlığa yol açabilir. Aman diyoruz bu tip olaylara kesinlikle maruz kalmadan hiç bir şekilde tartışmadan hemen bizleri aramanız sorunun kaynağını bularak size yol gösterici olacağız. Bu da son ana kadar soğuk kanlı bir şekilde nasıl bir işlem yapmanız gerektiğini aktaracak ve hemen 30 dakika içerisinde gelerek probleminize çok profesyonel çözüm sunulacak.

BİNADA SU KAÇAĞI NASIL BULUNUR & YAPILACAK OLAN YÖNTEMLER NELERDİR ?

İlk olarak binamızda su kaçağı fakat hangi dairede olduğunu bilmiyoruz. Bu durumda tüm binada ki dairelerin su vanalarını kapatmamız gerekir. Tüm vanaları kapattığımıza ve binada kimsenin su kullanmadığına emin olduktan sonra su sayaçlarına tek tek bakmak gerekir. Vanalar kapalı olduğu halde sayacı çalışmaya devam eden dairede su kaçağı olduğu anlamına gelmektedir.

Üst kattan su sızıntısı, ev sahiplerinin karşı karşıya kaldığı en yaygın sorunlardan biridir. Bu sorun, çatı ya da damla tavanın hasar görmesi, su borularının çatlaması veya pencerelerin etrafındaki conta malzemelerinin zayıflaması nedeniyle oluşabilir. Su sızıntısı, duvarlar, tavanlar ve zeminlerde ciddi hasara neden olabilir ve ayrıca küf ve küf oluşumuna yol açabilir.

Bu yazıda, üst kattan su sızıntısının tespit edilmesi için izlenebilecek adımlar hakkında bilgi vereceğiz.

 1. İlk adım olarak, sızıntının kaynağını belirlemek için üst katın çatısını ya da damla tavanını kontrol edin. Eğer çatıda bir hasar veya çatlak varsa, bu su sızıntısının kaynağı olabilir.
 2. Pencerelerin ve kapıların etrafındaki conta malzemelerini kontrol edin. Bu conta malzemeleri çürümüş veya aşınmış olabilir ve su sızıntısına neden olabilir.
 3. Su borularını kontrol edin. Borularda bir çatlak veya delik varsa, su sızıntısına neden olabilirler. Ayrıca, borulardaki bağlantı noktalarını da kontrol edin, çünkü bu noktalarda sızıntı olabilir.
 4. Su izi aramak için duvarlarda, tavanlarda ve zeminlerdeki lekeleri kontrol edin. Lekeler, su sızıntısının nereden geldiğine dair ipuçları verebilir.
 5. Eğer sızıntıyı hala tespit edemediyseniz, bir su tesisatçısı ya da su sızıntısı tespiti uzmanı çağırmayı düşünebilirsiniz. Bu uzmanlar, su sızıntısının kaynağını tespit etmek için özel araçlar ve teknikler kullanırlar.

Üst kattan su sızıntısı, zamanında tespit edilip onarılması gereken bir sorundur. Erken teşhis ve onarım, daha ciddi hasarların önlenmesine ve evinizin daha sağlıklı bir ortam olmasına yardımcı olabilir. Eğer sızıntıyı tespit edemezseniz, bir profesyonel tesisatçı veya su sızıntısı tespiti uzmanı ile iletişime geçmek her zaman en iyi seçenektir. Her halükarda bu alanda faaliyetleri gösteren ve merak ettiğiniz tüm teknik detaylara hakim firma olarak size hizmet veririz. Çekinmeden ve acaba demeden bu alanda firmamıza telefon açtığınızda hemen size hizmet verebilmek üzere ilk adım başlayacaktır.

ACİL SU TESİSATÇISI 24 SAAT KESİNTİSİZ HİZMET

İstanbul’un tüm ilçelerinde her türlü tamir ihtiyacınızı karşılamak için tam takım göreve hazrı olarak bulunmaktayız. Saatin kaç olduğu ve nerede ikamet ettiğinizin hiçbir önemi olmaksızın haftanın yedi günü ve günün yirmi dört saati her koşulda hizmetinizdeyiz.

Nasıl ki bir insan olarak vücudumuza iyi bakmadığımızda ne zaman hastalancağını bilmiyorsak ve saat kaç olursa olsun acil olarak hastaneye gidip işin uzmanı olan doktorlara kendimizi teslim ediyorsak tesisat içinde bu şekilde düşünebiliriz. Evimize yeteri kadar iyi bakamadıysak veya binamız artık iyice yaşlandı ve dolayısıyla birtakım aksaklıklar bozulmalar çökmeler yaşanmaya başladıysa acil bir durumun ne zaman ve hangi saatte karşımıza çıkacağını bilemeyiz. Hangi durumda olursanız olun yaşabileceğiniz en ufak tesisat kaynaklı sızıntı ve kaçakta hemen bizi aramaktan çekinmeyin. Ekiplerimiz zaten siz değerli müşterilerimizin geri dönüşlerini ve bu tip durumla karşılaştıklarında başvurabilecekleri en güvenilir kurumlardır.

Kaçak Su Arızalarında Tesisatçı’nın Önemi Nedir ?

Tesisatlarda yaşanan arızalar veya yenileme işlemleri için her zaman işinin uzmanı olan bir tesisatçı ile çalışmak gerekir. Hem deneyim hem de çok özel ekipmanlar gerektirebilen bu işlemlerde hata yapıldığı takdirde onarım maliyetleri çok yüksek olabilir. Özellikle yaşam alanlarımızda çok önemli bir amaca hizmet eden tesisatların sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için her adım dikkatli bir şekilde atılmalıdır. Kimi zaman çok karmaşık ve aynı zamanda çok zor olabilen bu işlemleri ancak yeterli deneyime sahip olan kişiler yapabilir. Kullanılacak teknikler veya ekipmanlar konusunda bilgisi olmayan kişilerin bu işlemleri asla denememeleri gerekir. Bu sebeple tesisatçı seçimlerinde dikkatli olunması ve sadece önerilen kişiler ile çalışılması önerilir.

Su Kaçağı Varsa Alınması Gereken Önlemler

Tesisatınızın herhangi bir noktası su kaçağı varsa bir süre sonra gözle görülür bir şekilde kendini belli etmesi muhtemeldir. Hatta bazen bu konu ile ilgili alt komşunuzdan da geri bildirim almanız olasıdır. Bulunduğunuz binada su kaçağı olduğunu anladığınız anda ilk yapmanız gereken su vanasını kapatmak olmalıdır. Sonrasında su kaçağının sızıntı yaptığı bölgeleri dikkatle gözlemleyin. Eğer elektik prizlerinin, elektrik düğmelerinin, tavandaki elektrik duylarının etrafında su sızıntısına dair izler varsa hemen bulunduğunuz yerin elektriğini sigortadan kapatınız. Eğer su sızıntısı kombinizin basınç ayarlarına etki ediyorsa, Kombinin basıncı sürekli düşüyorsa kombinizi de kapatmanız gerekmektedir. Tüm bunları yerine getirdikten sonra teknolojik imkanlardan faydalanan, işini profesyonelce yapan, alanında uzman bir tesisatçı ile iletişime geçiniz. Cihazlarımızı her gelişen süreçte yenileyerek daha iyi hale nasıl getirebiliriz hep bu gayeyi güttük diyebiliriz. Fakat burada en önemli konu sizlerden gelecek telefonları en geç 30 dakika içerisinde hızlıca çözüme kavuşturduğumuzdan dolayı hep bir adım önde olduk. Fakat gözlemlediğimiz farklı bir konu daha mevcut bu da biz profesyonellerin bu alanda hep ileri öngörmemizdir. Bu da bizi bu alanda rakiplerimize karşı her defasında bir adım önde tutmaktadır. Gelin özellikle kaçak bulma noktasında ne sizi ne de bu alanda sıkıntı yaşayan komşunuzu mağduriyetini umursamamazlık yapmamaktayız. Önceliklerimiz arasında her iki tarafında ve buna bizi de dahil ettiğimizde oryantasyon ve ilerleme raporları noktasında tek gerçek biziz.

Su Kaçağı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Herkesin korkulu rüyası olan su kaçakları, insanları hem maddi hem manevi yük altına sokmaktadır. Her ne kadar sinsi bir sıkıntı olsa da dikkatli davranıldığında su kaçaklarını anlamak mümkündür. Su kaçaklarının başlıca belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Duvarlarda kabarma, çatlama, rutubetlenme olması
 • Fayans derz aralarında sararmaların meydana gelmesi
 • Kombinin ateşleme yaparak suyu ısıtması
 • Kombi basıncının sık sık düşmesi
 • Su faturasının tutarının yükselmesi
 • Evde su kullanımı yokken dahi su saatinin dönmesi
 • Yer döşemelerinde kabarma gözlemlenmesi

Bunların dışında sinsi su kaçakları çoğu kez kendini size göstermeden komşunuzun tavanından ortaya çıkabilir. Bu durumda komşunuz kapınıza gelerek tavanında su sızıntısı olduğunu söylemesi de su kaçaklarının en belirgin göstergesidir.

Su kaçakları fark edildiği anda müdahale edilmesi gereken tesisat sorunlarıdır. Çünkü sorun görmezden gelindikçe katlanılması gereken maliyetler de doğru orantılı olarak artmaktadır.

Mutfak Tezgahı Altından Su Çıkıyor

Özellikle ev hanımları zamanlarının büyük bir kısmını mutfakta geçirmektedirler. Ve mutfaktaki su tesisatı evin en çok kullanılan sisteminden biridir. Mutfak tesisatında hem sıcak su, hem soğuk su akışı vardır. Her iki sistemde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Yoğun kullanım sonucunda kalitesiz ve dayanıksız malzemeden yapılan mutfak su tesisatı bir süre sonra deforme olarak sızıntılara sebep olmaktadır. Sıcak su tesisatının mutfaklarda kaçak yapma ihtimali daha fazladır. Su kaçakları bazen sızıntı şeklinde kendini gösterirken bazen de fışkırarak hızla etrafa yayılabilip, büyük bir alanın suyla kaplanmasına yol açmaktadır. Mutfak tezgahı altından çıkan su, ciddiye alınmalı zaman kaybetmeden profesyonel bir tesisat firmasından destek alınmalıdır.

Artık herkes tarafından bilinen bir yöntem olan KIRMADAN SU KAÇAĞI TAMİRİ bu noktada devreye girer. Ancak yaygın olmasına ve herhangi bir yeri kırmadan temiz bir şekilde sorunu halleden bir yöntem olmasına rağmen binada bir kaçak söz konusu ise ve ortak bir karar gerekiyorsa bu yöntemi reddeden komşularınız olacaktır. Bu noktada kırarak veya boruları dinlemeye çalışarak ilerlemeye çalışmak hem maliyeti arttıracak hem de gereksiz iş gücüne sebep olacaktır. Peki bu durumlardan kaçınmak için sırasıyla nasıl bir yol izleyebiliriz bunlara bakalım.

Su Kaçağı Bulma’da Eşsiz Hizmet Anlayışı

Su kaçakları her zaman için yaşam alanlarını olumsuz etkileyen ve su tüketimini arttıran arızalar olmuştur. Bu sebeple en kısa zamanda su kaçağı bulma konusunda yardım almak gerekir. Bunun için en çok kullanılan teknikler arasında su tesisatının içine kablo kamera göndermek veya termal kamera kullanmak gelir. Özellikle termal kameralar duvar içinde veya duvar arakasında olan kaçakların dahi kolay bir şekilde bulunabilmelerini sağlar. Bu sebeple en çok kullanılan tekniklerdir. Bu sayede çok az yerde kırma dökme işlemi yapılarak su kaçağı giderilir ve sorun tamamen ortadan kalkmış olur. Su kaçağı bulma konusunda kullanılan bu teknikleri birçok tamirci ve uzman kullanabildiği için bu kişilerden yardım almaya özen göstermek gerekir.

Ev Hanımlarının Korkulu Rüyası Su Sızıntılarına Farklı Bakış Açısı

Su Kaçağı Bulma | Sıhhi Tesisatçı
Su Kaçağı Bulma | Sıhhi Tesisatçı

Şimdide sizlere ev hanımlarının beklide en çok korktuğu konu olan su borusu delinmesi ve bunun tamirinden bahsedeceğiz. Banyolarımızda şampuan koyacak askı için duvar delerken, tuvalet kağıdı takmak istedik bunun askılığı için duvarı delerken veya saç kurutma makinesi, havlu vs. koymak için organizer takmak istedik vida için duvarı delerken bilmeden alttan geçen su borusunu delmemiz kaçınılmaz olabilir. Bu gibi durumlarda dikkatli olmamız ve en kısa sürede fark etmemiz oldukça önemli. Su borusuna bir şekilde zarar verdik, nerede olduğunu tespit ettik peki bu durumda kendimiz tamir edebilir miyiz? Bu sorunun cevabı hasara göre değişiklik göstermektedir.

Örneğin askılık için vidayla duvarı deldiniz vida su borusunu deldi fakat sızıntı da yapmadı üzerinden zaman geçti herhangi bir sorun yok fakat askı kırıldı veya eskidi, küflendi değiştirmek istediniz. İşte sorun burada başlıyor vidayı söktüğünüz anda su fışkırmaya başladı. Panik yapmadan ana vanaya gidip su sayacını kapatıyoruz. Sonra eğer bu işlerden biraz anlıyor ve malzemeniz, tamir kitiniz varsa ufak yönlendirmelerle kendiniz halledebilirsiniz. Fakat borunun tek taraflı mı çift taraflı mı delindiği yine bu noktada önemli olacaktır çünkü bu durumda boru değişimi gerekli olup hemen bizlere ulaşmanız gerekmektedir. Varsayalım ki boru tek taraflı delindi ve elinizde gerekli malzeme var o zaman nasıl bir yol izleyeceğiz.

Elimizde bir matkap ve biz tamircilerin kullandığı tamir takımı olarak geçen malzemeden elde etmeliyiz. Daha sonra duvar açılmış olan deliği matkapla tamir kitinin girebileceği şekilde genişlettikten sonra kalan tozu bir peçete yardımıyla silmeliyiz. Bu arada sayacı kapattıktan sonra borunun içinde su kalmadığına emin olalım.

Deliği genişlettikten sonra ısıtıcıyı deliğe sokarak borunun genişliğini işaretlemeliyiz. Isıtıcıyı ona göre yeterli miktarda kullanmalıyız ki daha ileri gidip boruyu kapatıp su akışını engellemesin. Su kaçağı su borusu tamirinde kullandığımız pafta adı verilen aletle boruyu ısıtıp paftayı çıkarıyoruz. Isıttığımız boruya çubuğu işaretlediğimiz yere kadar sokuyoruz ve soğumasını bekliyoruz. Bu şekilde gereken kaynağı sağlamış olduk. Soğuduktan sonra kalan parçayı testere ağzı veya burun makasıyla  kesiyoruz ve borumuz tamir edilmiş oluyor.

DUVARDAKİ SU KAÇAĞI TESPİTİ ACİLEN ÇÖZÜM ARAYAN MÜŞTERİLER

Öncelikle su kaçağı nedir bundan bahsedelim. Su kaçağı evin ya da binanın su borularında meydana gelen su sızıntılarıdır. Bu su sızıntılarının birçok nedeni olmakla birlikte en çok karşılaştığımız evin inşaatı sırasında yapılan hatalar ve ihmaller kaynaklıdır.

Evinizde veya binada su kaçağı olduğunu nasıl anlarsınız? Duvarlardan gelen su sesi fark edersiniz ve duvarlarınız ıslak bir hal alacaktır. Bu durumda uzman bir firma ile iletişime geçmek en mantıklı hareket olacaktır. Çünkü bu tarz tüm binaya veya duvarlara yayılan kaçak durumlarında kendi başınıza veya kendi yöntemlerinizle bulmak mümkün olmayacaktır. Bir telefonla en yakın sürede size ulaşacak olan uzman ekibimiz ile termal kamera, görüntülü kamera sistemi veya akustik dinleme cihazı ile kırmadan, evinize herhangi bir hasar vermeden duvardaki su kaçağını tespit edebiliriz.

Su kaçaklarındaki ana neden su borularının kaynak yerleridir. İnşaatın yapım aşamasında iyi yerleştirilmeyen, kaliteli malzeme kullanılmayan binalarda sonradan bu tarz kaçak sorunları oluşmaktadır. Yukarıda bahsettiğim üç yöntemden en uygun olanıyla sorunu tespit edebiliyoruz. Fayans, seramik, parke,granit zemin gibi ulaşması zor alanlarda veya ebat ve yapı olarak küçük yani kameranın sığmayacağı alanlarda,delinmenin mümkün olmadığı durumlarda çözüm sağlayacak yöntemi seçerek kaçağın nerede olduğunu tespit ediyoruz.

Su Kaçağı Tespiti” te bir düşünce

 1. Pingback: Teknolojik Yöntemlerle Su Kaçağı Tespiti | Tercih Tesisat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir